Zlewozmywaki kuchenne

…czyli moje spojrzenie na zlewozmywaki

Nazwy zlewozmywaków granitowych

koloryA dokładnie określenie firmowe na materiał użyty do produkcji tych zlewozmywaków.

Na forach internetowych często pada pytanie czym różni się zlew z Silgranitu od zlewu z Tegranitu lub bardzo zamiennie zlewy granitowe nazywane są zlewami fragranitowymi, kompozytowymi, kwarcowymi.

Czy to to samo? Czym się zatem różnią?

Przede wszystkim zlewozmywak granitowy to co innego niż zlewozmywak kompozytowy. To, jak dokładnie je można nazywać, decyduje główny składnik użyty do produkcji zlewozmywaka. W ich skład wchodzą zmielone minerały takie jak: granit, kwarc, krzem oraz akryl i żywice akrylowe lub poliestrowe.

Zlewozmywaki kompozytowe to połączenie wysokiej jakości żywic poliestrowych z  włóknem szklanym, które ma za zadanie wzmacniać zlew. Można wykonać niemal każdy kolor. Zlew z kompozytu jest lekki i jest w połysku. Jest łatwy w utrzymaniu w czystości, ale środki zawierające drobinki ścierające powodują zmatowienie zlewozmywaka.

Zlewozmywaki granitowe często nazywane też kamiennymi są najtrwalsze, najbardziej wytrzymałe na temperatury, uszkodzenia mechaniczne i wszystkie substancje (naturalne, z produktów spożywczych) używane w kuchni. Dzięki temu też są najłatwiejsze do utrzymania w czystości. Zlewy granitowe to zazwyczaj proporcja 80 do 20 piasków granitowych do żywić akrylowych. W zlewach granitowych rzadko można spotkać całkowicie jednolite kolory, zazwyczaj jest to melanż kolorów lub kolor plus drobinki srebrne. Te zlewozmywaki są najdroższe i najcięższe z tych trzech wymienionych. Technologia wytworzenia i użyte materiały powodują też zazwyczaj wysoką cenę tych zlewozmywaków. Jeżeli np:  głównym składnikiem użytym w zlewozmywaku jest kwarc, to często mówimy też o zlewozmywakach kwarcowych. Proporcje użyte w takich zlewozmywakach decydują o jakości i wytrzymałości zlewozmywaków.

A oto nazwy, jakimi posługują się producenci do określania swoich zlewozmywaków granitowych:
Granitil+ – firma ALVEUS,
Silgranit Puradur2 – firma BLANCO,
Foogranit – firma FOOCH
Fragranit Plus – firma FRANKE,
Tegranit, Graniteka – firma TEKA,
Pyragranit – firma PYRAMIS,
Ultragranit – firma PLADOS,
Cristalite+ granite, Cristadur – firma SCHOCK.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam rozwiać wątpliwości…

, , , , , , , , , , ,

Comments are currently closed.