Zlewozmywaki kuchenne

…czyli moje spojrzenie na zlewozmywaki

Ślad po gorącym garnku na zlewozmywaku granitowym

zlewCoraz częściej otrzymuję telefony od klientów, którzy żalą się, że odstawili garnek na zlewozmywak granitowy i został ślad. Pytają się o możliwość reklamacji takiej „wady” zlewozmywaka.

Na pytanie dlaczego odstawiają gorący garnek na zlewozmywak słyszę odpowiedz, że zlew w końcu powinien wytrzymać tak około 230-260°C, bo większość producentów chwali się taką właśnie odpornością na temperaturę (zalecane minimalne normy PN-EN 13310 to 180°C) oraz / lub / i że już wcześniej odstawiali garnek i nic się nie działo.

Mam dobrą, złą i bardzo złą wiadomość.

Dobra – zlew faktycznie może wytrzymać takie deklarowane temperatury, zatem bez obaw można odcedzać ziemniaki czy makaron.

Zła wiadomość – dno garnka może nagrzać się do temperatury nawet 600°C, a tego zlewozmywak granitowy już nie wytrzyma i pozostanie ślad.

Dużo zależy w którym momencie odłożymy ten gorący garnek. Może zdarzyło się parę razy, że odstawiłeś gorący garnek, który zdążył już jednak trochę „schłodzić” i nic nie działo się ze zlewozmywakiem. Wystarczy jednak, że ten 10 raz odłożyłeś ciężki garnek z wielowarstwowym dnem (który potrafi długo trzymać wysoką temperaturę) zaraz po zdjęciu z ognia i już pozostał nieładny ślad po nim.

Odradzam odstawianie nawet na ceramice, która potrafi wytrzymać baaardzo wysoką temperaturę, jednak tak jak wszystko z czasem się zużywa i za którymś razem z kolei garnek może jednak zostawić ślad. Wystarczy położyć obok zlewu lub na zlewie deskę czy inne podstawki pod gorące naczynia.

I bardzo zła wiadomość – gwarancje nie obejmują tego typu uszkodzeń.

Zatem co będzie, a co nie będzie objęte gwarancją?

Świetnie opisuje to firma Comitor i ma praktyczne zastosowanie do wszystkich producentów i zlewozmywaków – serwis.comitor.pl/gwarancje/wieczysta-gwarancja-na-zlewozmywaki-blanco/2/

Polecam gorąco przeczytać ten tekst.

,

Comments are currently closed.